Про кашель – розповідь про кашель та про те, який він буває. Виводимо на необхідність його лікування
Кашель — досить поширений симптом, який є надто неспецифічним, проте може дуже багато розповісти нам, якщо правильно зібрати інформацію.
Перш за все, кашель – це захисний рефлекс організму, тому слід обов’язково спробувати з’ясувати причину його появи. Виявлення причини дозволить ефективніше боротися з ним.
Що кашель може нам «розповісти»?
Звертаємо увагу, коли він виникає: зранку, після прийому їжі чи ввечері; чи пов’язаний із фізичним навантаженням (наприклад бігом); можливо, Ви починаєте кашляти, коли навколо багато квітучих рослин, милих тваринок або в магазині з побутовою хімією?
Визначаємо тривалість: кашляєте кілька днів, тижнів або навіть місяців?
Чи є температура, інші ознаки захворювання (нежить, підвищена пітливість, слабкість, нудота, висипання на шкірі).
Характер: кашель вологий чи сухий?
Хто кашляє: немовля, юнак чи людина поважного віку; де і ким Ви працюєте?
Зауважте, кашель — це не так просто. Деколи слід розслідувати цілу детективну історію, аби знайти причину та дійсно допомогти людині позбутися кашлю.
Кашель, хоч і є захисним механізмом і спрямований на те, аби позбутися мокротиння чи іншого стороннього предмета в дихальних шляхах, насправді часто є виснажливим, може порушувати суттєво сон та денну активність, особливо якщо він триває тижнями або навіть місяцями.
- Перший висновок — кашель однозначно треба лікувати, без усунення причини самостійно він може тривати досить довго, порушуючи щоденну активність, сон – а отже, суттєво погіршуючи якість життя в цілому.
- По-друге, для дійсно ефективного лікування слід з’ясувати причину кашлю. Будь ласка, зверніться до спеціаліста: сімейний лікар, терапевт або пульмонолог допоможуть Вам і за необхідності спрямують до вужчих спеціалістів (алерголога, онколога, фтизіатра, гастроентеролога, кардіолога).
Пухлини органів грудної порожнини, хронічний запальний процес, туберкульоз — слід виключити ті проблеми, які насправді є суттєвими та можуть загрожувати не тільки Вашому життю та здоров’ю, але й оточуючим.
Якщо ж ознак респіраторного захворювання нема та й не сезон для такого роду хвороб (розпал літа, пізня весна) — проте навколо все рясно квітне, багато зелені й трав: є висока ймовірність, що Вам до алерголога і Ви маєте сезонний алергічний риніт. Він може бути й цілорічним — тоді маєте справу з реакцією на побутові алергени. Правильно встановити причину та дати собі з нею раду допоможе лікар-алерголог.
Ви здивуєтесь, але навіть проблеми з травленням можуть бути причиною тривалого кашлю.
У такому разі рефлюкс (зворотній закид у стравохід вмісту шлунка) спричинятиме кашель. Основні скарги, крім тривалого кашлю, — відчуття кислого або гіркого у роті, печія за грудиною, що посилюється після прийому їжі та в положенні лежачи. Отже, Вам — до гастроентеролога.
І ще одна причина, аж ніяк не пов’язана із дихальною системою, — проблеми з серцем, застій рідини в легенях і знову ж таки — тривалий виснажливий кашель. Якщо маєте набряки на ногах, не можете підніматися сходами й довго ходити, лежачи Вам важко дихати — до кардіолога.
Окремо слід пам’ятати про кашель у дітей — так, він може бути досить часто, оскільки діти хворіють частіше, ніж дорослі, але легше переносять респіраторні інфекції. Проте якщо у малюка кашель виник раптово, особливо під час гри чи прийому їжі, без видимих ознак захворювання, краще якомога швидше звернутись до лікарні: найпоширенішою причиною такого раптового кашлю на тлі повного здоров’я є аспірація стороннього тіла — потрапляння у дихальні шляхи стороннього предмета: дрібної іграшки, деталі конструктора, шматочків їжі тощо. Цей стан є загрозливим для життя, тому потребує невідкладного втручання.
Проте найчастіше причина кашлю набагато простіша.
Гострі респіраторні захворювання, ларингіт, трахеїт та бронхіт — найпоширеніші причини кашлю. Про симптоми знають усі: незначне підвищення температури, можливо, нежить, деколи слабкість та втомлюваність. Із цими станами люди часто навіть продовжують працювати, наражаючи інших на небезпеку зараження. Отже, навіть якщо Ваше самопочуття незначно порушене і Ви прагнете бути корисним суспільству і працювати – робіть це дистанційно з дому.
Цікаво, що навіть за характером кашлю спеціаліст може зрозуміти можливу причину: наприклад, при трахеїті кашель дуже грубий, при ларингіті (уражені голосові зв’язки) – «гавкаючий» з осиплим голосом. Додаткова аускультація, при необхідності — рентгенографія легень (зважте, вона при кашлі потрібна не завжди, необхідність цього обстеження визначає лікар) часто є достатніми для встановлення діагнозу.
Отже, оскільки найчастіша причина кашлю — це респіраторні захворювання, тут є кілька варіантів, що допоможуть швидше його позбутися, залежно від характеру кашлю.
Вологий кашель супроводжується утворенням та виділенням харкотиння, тому наші зусилля спрямовані на те, щоб розрідити слиз та сприяти його виділенню. При сухому кашлі – зменшити його інтенсивність, знизити збудливість рецепторів слизової до подразників.
Пам’ятайте — кашель є вагомою причиною звернутися за допомогою до лікаря, не займайтеся самолікуванням.