Препарати проти кашлю – ЯКІ? НАВІЩО? КОЛИ?

Препарати проти кашлю – ЯКІ? НАВІЩО? КОЛИ?

Одне з «почесних» у педіатрії місць відведено хворобам органів дихання. Найчастіше гострі респіраторні процеси пов’язані з надмірним утворенням та підвищенням в’язкості бронхіального секрету. При цьому частини бронхів і трахей не в змозі забезпечити нормальне функціонування бронхіального дерева. Деколи порушення процесу «транспортування» слизу від народження працює неправильно.

Застій бронхіального мокротиння призводить до порушення вентиляції легень, а подальше інфікування – до спричинення та розвитку запалень органів дихання. Скупчення великої кількості в’язкого слизу в дихальних шляхах призводить до обструкції. Отже, «допомога» системі відходження слизу і мокротиння – найважливіший механізм, що забезпечує місцевий захист, підсилюючи бар’єрну, імунну та очисну функції органів дихання.

Для запалення характерно збільшення кількості утворюваного слизу і сам його склад – він стає більш густий. Дослідження показують, що чим вище в’язкість виділень, тим важче їм просуватися по респіраторному шляху. Це в свою чергу робить вразливою «транспорту систему», на яку налипають шкідливі «пасажири». У результаті бактерицидні властивості слизу зменшуються, чим дуже швидко намагаються скористатись токсини та інфекційні агенти, щоб влаштуватися «на зручному місці» та почати заселення «своїх» територій.

Як результат проникнення «сторонніх» у систему, з’являється кашель, покликаний очистити дихальні шляхи від «іноземців». Однак, кашель виконує захисні функції лише за певних властивостей мокротиння.

Необхідність використання дітям серйозних протикашльових препаратів, як правило, виникає рідко і їх прийом часто невиправданий. До протикашльових препаратів відносять лікарські засоби центральної наркотичної, ненаркотичної та периферійної дії. Варто зазначити, що кашель у дітей (особливо раннього віку) пов’язаний з порушенням «транспортування» слизу бронхіальними шляхами. Тому основним акцентом у терапії має стати полегшення «ковзання» мокротиння, його розрідження, щоб збільшити ефективність кашлю.

Медичні препарати, що сприяють полегшенню відхаркування умовно можна поділити на три групи:

  • засоби,що стимулюють відходження мокротиння;
  • комбіновані засоби;
  • муколітичні засоби (секретолітичні).

Серед засобів першої групи виділяють рефлекторно діючі та препарати резорбтивної дії. Перші діють як подразники на рецептори шлунку, викликаючи рефлекторні дії посилення секреції слизистих, другі – всмоктуючись у шлунок, сприяють розрідженню мокротиння і кращому його «ковзанню» та відходженню.

Препарати «стимуляції» відхаркування нерідко використовуються для лікування кашлю у дітей. Часом це зовсім не виправдано. Препарати необхідно приймати малими дозами раз на добу, збільшення частки разового прийому викликає нудоту, а для зовсім маленьких дітей може спричинити реінфікування та значне порушення природнього процесу легеневого дренажу внаслідок неможливості відкашлювання.
Комбіновані засоби зазвичай складаються з двох і більше компонентів, включаючи протикашльові, бронхолітичні, жарознижувальні або антибактеріальні. Такі препарати слід приймати дуже обережно і за дуже складного перебігу хвороби. Часто такі засоби протипоказані немовлятам.

Найбільш безпечними і ефективними препаратами є засоби третьої групи – муколітики. Вони впливають безпосередньо на гель-фазу секреції бронхів, ефективно розріджуючи мокротиння, при цьому суттєво не збільшуючи її кількість. Препарати цієї групи зручні також кількома формами випуску, що відіграє вагому роль у комплексній терапії при лікуванні дітей. Муколітичні засоби використовуються і при лікуванні різних форм (гострих і хронічних) запалення легеневих і бронхіальних шляхів. Беззаперечний плюс муколітиків полягає у здатності лікувати і ЛОР-органи при ринітах, синуситах тощо. Муколітики можна приймати і новонародженим.

У будь-якому випадку, варто пам’ятати, що кашель сам по собі не є хворобою, тому і підхід до лікування має бути індивідуальним і комплексним, враховуючи вік дитини, перебіг хвороби, необхідний для застосування механізм дії препарату.

Будьте здорові!

Інструкція
caution
Знайти Аброл® в аптеці