Price ЦІНА

Про кашель

Кашель: причини, ризики, методи лікування

Що спільного між бронхітом, астмою, алергією, туберкульозом, коклюшем і звичайною застудою?

Звичайно ж, кашель! Це спільний знаменник для абсолютно несхожих захворювань, що мають різне походження. Та й кашель буває різний – не тільки сухий і «мокрий», він має інші характеристики у вигляді тривалості, наслідків та стану людини під час кашлю і після. Що ж це за феномен, звідки береться і як з ним боротися, читайте в нашому матеріалі.

Що таке кашель?

Найпоширеніша скарга в кабінеті терапевта (не тільки у дітей, але і у дорослих) це скарга на кашель. Для єдино вірного саме для Вас лікування потрібно для початку з’ясувати причину. Тому що кашель – це всього лише симптом, супутня захисна реакція організму з досить складним механізмом. Кашель покликаний очистити дихальні шляхи від незвичних для природньої мікрофлори органів дихання елементів. Це і реакція на пил, сторонні предмети, мокротиння.

Зазвичай кашель з’являється при подразненні нервових закінчень, яких безліч по всьому організму людини. І мова йде не тільки про слизові оболонки дихальних шляхів, але й про внутрішні органи – серце, шлунок, стравохід, навіть слухові проходи і деякі ділянки головного мозку. Тому поява кашлю не завжди сигналізує про
захворювання дихальних шляхів.

Причини виникнення кашлю

Умовно причини виникнення кашлю можна розділити на наступні групи:

  • механічні (попадання сторонніх тіл в дихальні шляхи, слуховий прохід, збільшення лімфовузлів, пухлини трахеї і бронхів);
  • запальні/алергічні;
  • хімічні (результат дії газів хімічних речовин, побічні дії деяких лікарських препаратів);
  • термічні (кашель як реакція на низьку температуру).

Найшвидше кашель виникає під впливом на безпосередньо кашлеві зони – задня стінка гортані, плевра, в місцях розгалуження трахеї і бронхів.

Кашель буває різний

В описі кашлю використовуються різноманітні характеристики, які допомагають більш точно встановити причину появи симптому.

Сухий – це кашель без мокротиння та відхаркування. Зазвичай сухий кашель спостерігається в перші дні ГРВІ, при ларингіті і трахеїтах, плевритах і пухлинах бронхів. Сухий кашель так само може сигналізувати про безпосередні подразники центрів кашлю сторонніми предметами (тілами) і пухлинами, як наслідок набряку або спазмів слизової оболонки дихальних шляхів.

До слова, при вадах серця, хворобах нервової системи, перикардиті так само можна спостерігати у людини сухий кашель.

«Вологий» кашель тому і «вологий», що під час цього неприємного процесу відходить мокротиння. Такий кашель з’являється тільки внаслідок захворювань органів системи дихання. За характером мокротиння можна судити і про захворювання. Протикашльові препарати в даному випадку протипоказані, оскільки можуть тільки ускладнити стан і перебіг самого захворювання. При такому кашлі доречні відхаркувальні засоби, лужні інгаляції.

За характером тривалості кашлю можна розрізнити постійний і періодичний.

Постійний характеризується нападами, які не дають буквально зітхнути людині. Це небезпечно, оскільки може скінчитися в кращому випадку блювотою, а в гіршому – зупинкою дихання і непритомністю. Нападоподібний кашель притаманний коклюшу.

Періодичний має характерні одиничні кашльові поштовхи, без судом і конвульсій.

Розрізняють так само кашлі гострі і хронічні.

Гострий – кашель, який триває не більше 3-х місяців. Зазвичай, цей тип кашлю з’являється в результаті вірусних захворювань ГРВІ та ГРЗ.

Саме слово «хронічний» передбачає постійний стан. Такий тип кашлю присутній більше 3-х місяців і «говорить» про хронічні захворювання легень, присутності пухлин в організмі, ваді серця і хвору нервову систему.

Незважаючи на симптоматичний характер кашлю, повністю ігнорувати його не можна, оскільки «забутий» після ГРВІ кашель може стати причиною пневмонії, а гострий бронхіт – хронічним.

Зрозуміти і … вилікувати!

Запорукою успішного лікування є правильний і своєчасний діагноз. Для якісної діагностики кашлю іноді буває недостатньо «прослухати» пацієнта і охарактеризувати кашель.

Для детального аналізу деколи може знадобитися комплексне обстеження та консультації суміжних спеціалістів. Часто для виявлення причин кашлю призначають такі методи досліджень як бронхоскопія, рентген, УЗД, ЕХО та інші, оскільки будь-яку хворобу краще знешкодити на ранній стадії. Тим більше, що такі хвороби як туберкульоз несуть небезпеку не тільки хворому, але і оточуючим його людям.

Сподіваємося, зрозуміло, що лікувати в першу чергу потрібно не сам кашель, а першопричину. Тому, після остаточного діагнозу, лікарі застосовують в якості лікування протиалергічні, антибактеріальні, протизапальні препарати.

Заняття самолікуванням (наприклад, невиправдане прийняття курсу антибіотиків) тільки нашкодить Вам і може погіршити стан, привівши за собою додаткові проблеми зі здоров’ям.

Важливо пам’ятати, що тільки комплексне лікування причин кашлю допоможе позбутися цього неприємного симптому. Тому при присутності у Вашому житті кашлю більше 2-х тижнів найкраще пройти обстеження у фахівців.

Здоров’я Вам і довголіття!