Пневмонія. Симптоми, діагностика, лікування, профілактика
Сучасна медицина продовжує стрімкий розвиток, але ряд захворювань як і раніше забирають життя великої кількості людей. У десятку небезпечних смертельних хвороб входить таке захворювання, як пневмонія. Найбільш небезпечною дана недуга є для дітей у віці до 5 років. Щорічно пневмонія забирає життя близько одного мільйона дітей даної вікової категорії, що становить близько 15% всіх випадків смертей серед дітей віком до 5 років.
Крім дітей молодше 5 років до групи ризику входять люди з ослабленим імунітетом, а саме: люди похилого віку, хворі на цукровий діабет, астму, ХОЗЛ, а також ті, у кого імунодефіцит. Алкоголізм, куріння та інші шкідливі звички теж збільшують ризик захворювання. Щоб не допустити появи і розвитку пневмонії, необхідно знати, як не допустити зараження. А для цього варто якомога більше дізнатися про дане захворювання, зокрема про його профілактику.
Про пневмонію
Пневмонія (запалення легенів) – це інфекційне захворювання, яке вражає легені (одне або обидва) і викликається вірусами, бактеріями і грибками. На сьогоднішній день існує цілий ряд збудників даної недуги. Найбільш поширеними серед них є:
- віруси: респіраторні віруси, що включають віруси грипу А і В, РСВ (респіраторно-синцитіальний вірус), аденовірус, парагрипу вірус. Вірусна пневмонія може призвести до смерті. Це відбувається нечасто і в тому випадку, якщо вона викличе розвиток респіраторного дистрес-синдрому.
- бактерії: Streptococcus pneumoniae (пневмокок) – саме цей вид бактерій найбільш часто викликає пневмонію. Також варто сказати про стафілококи, які небезпечні і теж можуть стати причиною запалення легенів.
- грибки: у людей з ВІЛ причиною пневмонії є грибок Pneumocystis jiroveci.
Шляхи зараження пневмонією
Існує декілька шляхів зараження пневмонією. Виділимо основні:
- повітряно-крапельний. Коли виділення хвороботворних бактерій відбувається в момент кашлю або чхання хворого і переноситься по повітрю до здорової людини;
- передача захворювання може також відбутися через кров. До зони ризику відносяться вагітні жінки, оскільки під час пологів або після них є ймовірність зараження;
- при загальному зниженні імунітету людина стає більш піддатливою до вірусу цього захворювання. Хвороботворні бактерії, потрапляючи в легені, починають активно розмножуватися, викликаючи при цьому запальний процес.
Симптоматика та діагностика пневмонії
Симптоматика. Запалення легенів має досить широкий спектр симптомів.
Основними серед них є:
- температура тіла підвищується до 39,5 градусів;
- з’являється задишка;
- з’являється кашель з виділенням мокроти (можуть бути виділення з кров’ю); про кашель варто обов’язково сказати лікареві – є він чи ні;
- озноб, лихоманка, втрата свідомості;
- головні болі;
- при вдиханні можуть з’являтися болі в грудях (зазвичай больові відчуття з’являються там, де утворився осередок запалення – це відбувається при плевральній формі пневмонії);
- при запаленні легенів у хворого може спостерігатися зміна кольору шкіри.
Якщо своєчасно звернути увагу на симптоматику і звернутися до лікаря, то хворобу можна швидко подолати і не допустити усіляких ускладнень. У багатьох випадках захворювання пневмонією кашель не є основним симптомом недуги, адже вогнище захворювання може знаходитися досить далеко від дихальних шляхів.
Що ж стосується симптомів захворювання у дітей, то вони не яскраво виражені. Тільки можна відзначити млявість, зниження апетиту і гарячковий стан. Це ускладнює процес своєчасної діагностики хвороби.
В останні роки було відмічено, що захворювання може протікати і без особливих симптомів: немає підвищеної температури, кашлю або відходження мокроти. Різновид такої пневмонії дуже небезпечний, оскільки її лікування, як правило, починається із запізненням і дає ускладнення на організм. Протікання хвороби без симптомів зустрічається, але досить рідко.
Діагностика. Запалення легенів часто плутають з грипом та іншими простудними захворюваннями. Поставити точний діагноз зможе тільки лікар. Якщо у вас виникли хоч найменші підозри на пневмонію, варто негайно звернутися до медустанови і зробити рентген легенів. Виключно завдяки рентгеноскопії можна визначити, де саме знаходяться вогнища захворювання. Не варто забувати, що процес запалення може проходити в обох легенях (двостороння пневмонія), в одному з них, або в одній з часток легені (сегментарне або вогнещеве запалення).
Не менш важливим методом діагностики захворювання є аналіз вмісту мокротиння (збирається при відкашлюванні), який проводиться в лабораторних умовах. При цьому обстеженні головним моментом є швидке попадання обстежуваного матеріалу в лабораторію, а будь-яке уповільнення може призвести до втрати результативності аналізу. Завдяки дослідженням визначається наявність вірусних бактерій в організмі.
Традиційним методом діагностики запалення легенів є аналіз крові. Наявність у ньому великої кількості білих кров’яних тіл може означати наявність вірусної форми пневмонії.
Ще одним методом точної діагностики є бронхоскопія, при якому відбувається детальне вивчення бронхів і з’являється можливість поставити правильний діагноз. Сам процес полягає в тому, що вводиться спеціальна трубка через рот або ніс і з її допомогою проводиться огляд бронхів, і береться забір слизу із самого вогнища запалення.
При огляді може виявитися достатньо велика кількість рідини, тоді для виведення її назовні роблять пункцію легенів за допомогою довгої голки. Рідина може видалятися й хірургічним шляхом.
Лікування пневмонії
Не дивлячись на форму тяжкості лікування пневмонії відбувається на основі антибіотиків. При важких формах захворювання використовуються антибіотики другого і третього покоління (цефалоспорин, амксіцілін та ін.). Самостійно лікувати захворювання легенів категорично не можна, прийом антибіотиків повинен відбуватися тільки під наглядом лікаря.
Якщо пневмонія була викликана вірусними бактеріями, то до її лікування треба підходити комплексно. До антибіотиків додаються противірусні препарати.
Запалення легенів, яке було спровоковано грибками, треба лікувати за допомогою препаратів, які будуть діяти локально на кожен вид грибка.
Для того, щоб позбутися від кашлю при пневмонії крім антибактеріальної терапії, необхідно використовувати муколитики, наприклад такі як Аброл, що випускається у вигляді таблеток для дорослих і у вигляді сиропів для дорослих і дітей. Аброл, ефективно розріджує густе мокротиння і сприяє її виведенню з дихальних шляхів, тим самим прискорює одужання і полегшуючи кашель.
Профілактика захворювання
Варто звернути особливу увагу на підняття імунітету у дітей і дорослих. Для цього необхідне правильне і раціональне харчування. Особливо важливу роль для дітей до півроку грає грудне вигодовування, оскільки воно сприяє попередженню пневмонії та зменшенню тривалості хвороби. Здоровий спосіб життя і утримання від стресів допоможе організму підтримувати імунітет і не допустити розвитку захворювань.
Інструкція